Hyundai 21"/53cm 196cc Self-Propelled Petrol Roller Lawnmower | HYM530SPR
Product Details
Description
Petrol Lawn Mower With Rear Roller
Self-Propelled Petrol Mower
Rear Roller Mower
530mm Cutting Width
With an extra-wide cutting width of 530mm / 21", this mower features our largest available cutting width and is ideal for larger lawns and gardens, or for those wanting to save considerable time when cutting smaller lawns.
For the perfect, tailored cut on your lawn, the HYM530SPR can be easily adjusted between its five different cutting heights - from 25mm for super smooth to a 75mm option if you’re trimming rougher ground or doing a first cut - by using a single height adjusting lever, giving you complete control over your lawn care needs.