250w Electric Clean Water Submersible Pump by Hyundai | HYSP250C
Hyundai 250W Submersible Water Pump, 25-32mm / 1 - 1/4" Hose, Clean Water, 10m Lift | HYSP250C
Product Details
Description
Electric Submersible Water Pump
250w Electric Motor
Max Depth 6 Metres
Water Temperature Up To 35°C
The HYSP250C can pump water up to a temperature of 35°C and handle debris or particles up to 5mm.  Although this pump is for ‘clean’ water only, as it can only cope with debris up to 5mm, it is suitable for pumping out a swimming pool or hot tub, a garden pond or any build up of excess water or puddles. Providing the water doesn’t include large particles or pebbles, the pump will be suitable.
1" Outlet
This Hyundai clean water pump has an outlet hose size of 1” to 1¼” which is designed so that it can cope with slightly different hose sizes depending on what you have to hand. The outlet is grooved/ridged, so you can simply slide on your outlet hose as far up as possible, seal in a relevant way and make it watertight.