Hyundai 3200W Portable Leisure Inverter Generator | HY3200SEi
Hyundai 3200W / 3.2 kW Petrol Inverter Generator, Remote Keyfob & Electric Start, Wheel Kit & Closed Case Design | HY3200SEi
Product Details
Description
Hyundai 3200W Inverter Generator
The HY3200SEI is a compact and portable inverter generator from Hyundai.
Providing a convenient and cost-effective source of power, this quiet inverter generator has an impressive maximum output of 3200w / 3.2kW, and continuous power rating of 2800w / 2.8kW.
Caravan and Camping Generator
With its powerful 210cc 4-stroke easy-start electric Hyundai petrol engine, the HY3200SEi is able to produce up to 3200w / 3.2kW and is more than capable of powering televisions, heaters, air pumps for inflatable beds, laptops, phone chargers, lights, power tools, etc.
Sine Wave Output
The control panel features two 230v sockets for use with any appliances which use a standard 3-pin 13A UK mains plug, as well as a 12v 5 amp outlet, allowing you to power multiple things at the same time, such as a fridge, a kettle and phone charger.
Portable Generator
Easy To Use Generator
Safety Features
Digital overload protection will shut the generator down if devices exceeding 3.2kW start-up or 2.8kW continuous output are plugged into the generator. It also features low oil shutdown which turns off the generator should the oil levels drop too far.
3 Year Warranty
Inverter Generator Use
For heavy-duty commercial use, we recommend a conventional 3000rpm petrol generator.
Generator Safety
Specifications
Assembly Required?Yes - some assembly may be required
CasingClosed
Commercial Warranty (years)1
Connection Method(s)-
Continuous Output (kW/w)2.8/2800
EAN719239573024
Engine ModelDJ170F
Engine Oil10w40 / 15w40
Engine Oil Capacity (ml)600
Engine Size (cc)210
Engine Type4-Stroke Air-Cooled
F:Power Rating - WATTS2000-3999w
FeaturesECO mode
Frequency (Hz)50
Fuel / Power SourcePetrol
Fuel Capacity (L)7.8
Fuel Consumption @ 100% load (L/Hr)1.77
Fuel Consumption @ 50% load (L/Hr)1.05
Fully Assembled Dimensions (H x W x L) (mm)580 x 420 x 440
Gross Weight (kg)41
Max Power Output (hp)5.4
Max/Continuous Current (Amps)13.9
Maximum Output (kW/w)3.2/3200
ModelHY3200SEi
Net Weight (kg)39.6
No. of Cylinders1
Noise Level db (A) @ 7m54-59
Package Dimensions (H x W x L) (mm)604 x 456 x 540
PhaseSingle
Power Factor (Cosφ)1
Product TypeInverter Generator
Pure Sine Wave?Yes
Rated Speed (RPM)3600
Run Time @ 50% load (hours)6